Opowieść podręcznej, bestseller ostatnich lat

Wyjątkowa książka autorstwa Margaret Atwood pt. “Opowieść podręcznej” stała się hitem ostatnich lat m.in. dzięki sprawnie skonstruowanej fabule oraz serialowi Netflixa, będącego adaptacją znanej książki. Powieść Atwood to podróż do antyutopijnego świata, w którym prawa ludzi, a w szczególności kobiet są nagminnie łamane oraz ograniczane przez ortodoksyjne prawo panujące w całej Republice.

“Opowieść podręcznej” fabuła

W książce poznajemy historię Fredy, jednej z tytułowych podręcznych, która pamięta jeszcze, jak wyglądało jej życie poza Republiką. Dawne czasy, w których spędzała czas ze swoim kochającym mężem oraz córeczką w niczym nie przypominają codziennej gehenny, w której obecnie przyszło jej trwać. Kobieta może opuszczać dom swojego Komendanta, którego jest niewolnicą, jedynie raz dziennie, w celu udania się na pobliski targ. Prawa Fredy zostały ograniczone do absolutnego minimum, nie może ona nawet czytać książek. Bohaterka skrycie marzy o rebelii, która będzie szansą o odmienienie jej losu oraz innych kobiet pełniących w Republice rolę Podręcznych.

Świat Podręcznych

Wyjątkowa fabuła i nietuzinkowi bohaterowie sprawiają, że książkę czyta się naprawdę dobrze. Wir następujących po sobie w powieści wydarzeń wciąga nas do tego stopnia, że książkę ciężko jest odłożyć na półkę, dopóki nie poznamy jej zakończenia. Świat, w którym przyszło żyć naszym bohaterom, jest wrogi, a każdorazowe złamanie ortodoksyjnego prawa może skończyć się tragicznie. Autorka nawiązuje w swojej książce do współczesnych reżimów, które możemy spotkać na bliskim Wschodzie czy w Azji. Niezależnie od okoliczności, w jakich żyjemy, warto sięgnąć po tą pozycję i poznać losy uciskanych kobiet z Republiki Gilead.

O autorce

Margaret Atwood, urodziła się w 1939 roku w Ottawie, sławę zyskała dzięki wydawanym przez siebie wierszom, o tematyce feministycznej oraz poczytnej książce “Opowieść podręcznej” poruszającej kwestie istotne społecznie.