Opowieść podręcznej, książka, która stała się światowej sławy bestsellerem

“Opowieść podręcznej” to książka, która za sprawą bijącego rekordy popularności serialu Netflixa, znów wylądowała w rękach czytelników i czytelniczek na całym świecie. Powieść Margaret Atwood należy do gatunku science-fiction, jednak jej wydarzenia, dziejące się antyutopijnym świecie, do złudzenia przypominają otaczającą nas rzeczywistość. Bohaterki książki są zmuszone żyć w Republice, w której ich prawa są nagminnie łamane.

“Opowieść podręcznej” opis fabuły

Główną bohaterką książki Atwood jest młoda Freda, która pełni w Republice rolę Podręcznej. Kobiety, która staje się swego rodzaju inkubatorem, w świecie zdominowanym przez ludzi bezpłodnych. Prawa tytułowych Podręcznych ograniczają się do absolutnego minimum, sprawiając, że nie wolno im czytać książek czy wychodzić z domu Komendanta, u którego zamieszkują, bez jego wiedzy i zgody. Republika traktuje wszystkie Podręczne jako współczesne niewolnice, które w niczym nie przypominają ludzi. Freda pamięta jeszcze czasy, gdy była kochającą matką i oddaną żoną, skrycie marzy o rebelii, która mogłaby odmienić jej los i być może przywrócić dawny porządek.

Wyjątkowy świat kreowany przez autorkę

Autora w zręczny sposób splata ze sobą wątki, tworząc spójną i pełną opowieść, którą nawet dziś łatwo jest odnieść do realiów panujących na całym świecie. Wielowymiarowi bohaterowie, nadają książce odpowiedniej dynamiki, a zmiany, które w nich zachodzą, czytelnik będzie śledził z zapartym tchem. Wrogi świat, w którym przyszło żyć naszym bohaterom, jest niebezpieczny, a złamanie chociaż jednego z obowiązujących praw może skończyć się dla nich śmiercią.

Kilka słów o autorce

Margaret Atwood, urodzona w 1939 roku w Ottawie, początkowo sławę zyskała dzięki publikowanym wierszom, często poruszających tematykę feministyczną, sławę przyniosła jej powieść “Opowieść podręcznej” po raz pierwszy wydana w 1985 roku.