Opowieść podręcznej

“Opowieść podręcznej” autorstwa Margaret Atwood  to wyjątkowa historia poruszające tematykę istotną społecznie, która w szybkim tempie podbiła rankingi list bestsellerów w wielu krajach. Książka doczekała się swojej adaptacji w postaci głośnego serialu Netflixa, dzięki któremu jeszcze więcej osób miało szansę poznać historię kobiet spełniających rolę podręcznych w antyutopijnym świecie.

Wyjątkowa powieść będąca czymś więcej niż science fiction

Wyjątkowa książka porywa czytelnika w wir zręcznie splatających się ze sobą wydarzeń, które nie pozwalają nam odłożyć powieści aż do ostatniej kartki. Książkę “Opowieść podręcznej” kupisz w Taniej Książce ukazuje świat podobny do naszego, zdominowany jednak przez ortodoksyjne prawo, przez które prawa jednych osób są nagminnie łamane oraz wykorzystywane, natomiast przywileje bogatych warstw społecznych ulegają zwiększeniu. Ofiarami panującego w bezwzględnym świecie reżimu, stają się przede wszystkim kobiety, które zostają zredukowane do roli tytułowych Podręcznych, inkubatorów, mających za zadanie jedynie rodzić dzieci. Zagadnienia polityczne podejmowane w tej książce zdają się być zdumiewająco prawdziwe, szczególnie biorąc pod uwagę historię niektórych państw.

Bohaterki, które pokochali czytelnicy

Na kartach książki poznajemy losy Fredy, jednej z kobiet, która w Republice Gilead pełni rolę Podręcznej. Kobietę obowiązuje spora ilość ograniczeń, nie może ona czytać, a dom Komendanta, któremu służy, ma prawo opuścić tylko raz dziennie w celu udania się na pobliski targ. Freda została pozbawiona praktycznie wszystkich praw, które obowiązują każdego wolnego człowieka, kobieta pamięta jednak swoje życia przed czasem nastania Republiki, w którym posiadała własnego męża oraz dziecko. Freda nie odpuści tak łatwo i postanawia stanąć do walki o własną godność i życie, na które ma nadzieję w przyszłości. 

Słów kilka o autorce

Margaret Atwood, urodzona w 1939 roku w Ottawie pisarka, zyskała sławę początkowo jako autorka wierszy, wydając tomiki wierszy. W swojej twórczości często poruszą tematykę istotną społecznie.